Arany Máté: "Fontos, hogy tudják, kinek a nevét viseli az Akadémia"

  • 2018.08.10. 09:55
  • Fehérvárav19
Arany Máté, az U10-es korosztály szakmai vezetője beszélt felskészülésről, célokról.

Milyen volt első hét, hogyan az készülnek?
Az első hét a jéghez való visszaszokásról szólt. Néhányan ugyan voltak edzőtáborokban a nyáron, ám a legtöbb gyerek utoljára az előző szezon végén húzott korcsolyát. A srácok sokat nőttek, és akik új felszereléseket kaptak, azoknak ezeket meg is kell még szokniuk. Éppen ezért az első héten néhány alap korcsolyázós és korongos feladatot gyakoroltunk az edzések elején, hogy ezzel is kényelmesebbnek érezzék az új cuccokat. A bemelegítő feladatok után pedig egész héten a játéké volt a főszerep. A szezon a gyerekek számára is hosszú, így jobb úgy elkezdeni a munkát, hogy felszabadultnak érezzék magukat az első napokban, szívesen legyen jégen. A hét végén a tavalyi szezonkezdés mintájára házi tornát játszottak a gyerekek, melyet majd augusztus minden hétvégéjén megrendezünk. A második hét elején elkezdtük a jeges felméréseket is, melyeket aztán majd az évek során elő lehet venni, fel tudjuk használni az adatokat. Innentől pedig átállunk a „rendes” edzésekre is.

Milyen a korosztály, hogyan dolgoznak? 
Már most látszik a gyerekeken, hogy imádják a jeget, és hogy nagyon hiányzott nekik a nyáron. Ennek megfelelően várják a jeges edzéseket is, melyeken a mutatott hozzáállás remek. A többi, vagy az, hogy ez így is maradjon, az már rajtunk, edzőkön múlik. 8-9 éves gyerekekről van szó, nem tudják jó kedvvel csinálni azt, amit nem szeretnek. Nekünk kell megteremteni azokat a körülményeket és azt a hangulatot az edzéseken, ami miatt élvezettel fognak dolgozni.

Mennyien maradtak a korosztályban és ez hogyan befolyásolja a felkészülést, könnyebb-e velük dolgozni? Mi az idősebbek feladata?
Tavaly 66 játékos játszott az akkor 2008-as és 2009-es születésű gyerekekből álló U10-es korosztályban. Idén ez a szám 60, amiből 37 fő 2009-es, és 23 fő 2010-es gyerekkel foglalkozunk. Azt mondhatom, hogy kicsit könnyebb így az edzéseket levezényelni is, mert a csapat nagyobb része tudja, hogy mire számíthat, és hogy mik az elvárások velük szemben. Nem kell nagy dolgokra gondolni, olyan alapokról van szó elvárások tekintetében, amiket később minden edző meg fog követelni a pályán és azon kívül is. Ilyenek például az edzésfegyelem vagy tisztelet a jégpályán megforduló emberekkel szemben.

Mennyien jöttek alsóbb korosztályból és milyen velük dolgozni? Hogyan tudnak beilleszkedni?
23 gyerekünk van, aki 2010-ben született, sokakkal közülük ismertük már egymást, mivel tavaly edzéseken, illetve a nyári száraz felkészülés alatt sokszor találkoztunk. Ez nekik is némi könnyebbséget jelent. Korosztályváltáskor főleg a kisebbeknek nehezebb az új közeghez hozzászokni, de mi is segítünk abban, hogy ez a lehető legzökkenőmentesebben történjen.

Mire kell figyelni ennél a korosztálynál, mi a legfontosabb?
A legfontosabb tényező, úgy érzem, a következetesség, és, hogy a gyerekek élvezzék, amit csinálnak. A második kicsit egyszerűbb, ha a gyerek szereti a jégkorongot, akkor szívesen fog edzésre járni és sokkal könnyebben veszi majd az esetleges akadályokat. A gyerekek mindent látnak, és mindent hallanak, még ha nem is tűnik úgy. Nekünk, edzőknek külön oda kell figyelnünk arra, hogy milyen képet állítunk a gyerekek elé. Meg kell találni a kellő egyensúlyt abban, hogy mennyire legyünk kemények velük, mennyire követeljük meg a fegyelmet, illetve a szabályrendszerünk mennyire legyen szigorú. Ugyanakkor bizonyos szintig barátnak, ’havernak’ is kell lennünk, ugyanis sokkal könnyebben lehet hatni egy gyerekre, ha megtaláljuk a közös hangot.

Mik a célok a szezonban?
Úgy érzem, célként semmi konkrét eredményt nem érdemes kitűzni ebben a korosztályban, mivel nem mérvadó egy minitornán való szereplés egy jégkorongozó életében. Akadémiaként célunk, hogy talpraesett fiatalembereket, élsportolókat, jégkorongozókat neveljünk, a mini korosztály az ehhez szükséges alapok megteremtésében, megszerzésében ad segítséget. Fontosnak tartom, hogy az Akadémia értékeit, eszméit megismertessük velük, és ezeket fenntartsuk. Ezek a gyerekek korukból adódóan nem tudhatják, hogy kinek a nevét viseli az Akadémia és a Jégcsarnok, ahol nap mint nap edzenek és mérkőzéseket játszanak. Ezeket nekünk, edzőknek kell megismertetnünk velük.