Hasznos előadásokat hallgattak meg Finnországban

  • 2022.06.03. 09:27
  • Fehérvárav19

Az A csoportos jégkorong-világbajnokság helyszínén edzői szimpóziumon járt akadémiánkat képviselve Arany Máté, Vaszjunyin Artyom, Pillók Martin, Ondrejcik Rastislav és Kovács Csaba.
Minden évben az A csoportos világbajnokság házigazdája edzői szimpóziumot szervez, egyfajta továbbképzést, melyre a világ minden tájáról érkeznek delegált edzők. A két napos program alatt az összesen 13 szakmai előadást hallhattak akadémiánk szakemberei.

„Először is szeretnénk gratulálni Kovács Zoltánnak, a Magyar Jégkorong Szövetség alelnökének, aki a világbajnokság ideje alatt megkapta a Paul Loicq-díjat és beiktatták a Hall of Fame-be – mondta Fekti István, az Ifjabb Ocskay Gábor Nemzeti Jégkorong Akadémia sportigazgatója. – Az akadémiánktól Arany Máté, Vaszjunyin Artyom, Pillók Martin, Ondrejcik Rastislav és Kovács Csaba vett részt a vb helyszínén az edzői előadásokon több magyar kollégájukkal együtt. Módszertani központként úgy éreztük, hogy a saját edzőink képzéséért is felelősek vagyunk. Ez egy jó lehetőséget kínált arra, hogy ők is hallhassanak olyan előadásokat és előadókat, amellyel a saját tudásukat gyarapíthatják. Az is a feladatuk volt még egyébként, hogy mindegyikőjüknek volt egy témája, egy előadása, amit figyeltek és az ott hallottakat az itthoni edzőknek elő kell majd adniuk ha erre lesz lehetőség.”

A két nap alatt több izgalmas előadást hallgattak meg edzőink, közülük Arany Máté osztotta meg tapasztalatait az eseménnyel és az előadásokkal kapcsolatban.

Arany Máté, Pillók Martin, Kovács Csaba,  Vaszjunyin Artyom és Ondrejcik Rastislav

„A szimpózium házigazdája és első előadója a Leeds Beckett University professzora, a spanyol Dr. Sergio Lara-Bercial volt, aki kosárlabdaedzőként jutott el nemzetközileg elismert szintekre. Az ő előadása a „Serial-Winning Coaches” – sorozatgyőztes edzőkről, olyan vezérekről, akik olimpikonokat készítettek fel, olimpiai-, világ-, vagy Európa bajnoki győztes edzőknek, vagy a saját hazájukban magas szinten elismert szakemberekről szólt. Kutatást végzett ezen edzők körében, 5 nagy személyiségbeli faktort (neuroticizmus, nyitottság, kiegyezhetőség, extroverzitás és lelkiismeretesség) és különböző tényezőket vizsgált meg. Számomra rendkívül érdekes volt, hogy milyen jelentős szerepet tud betölteni egy egészséges munka-magánélet egyensúly. Az volt az előzetes tapasztalatom, illetve elgondolásom, hogy az igazán sikeres edzők annyit dolgoznak, hogy szinte teljesen feláldozzák a magánéletüket a karrierbeli sikereikért – kiderült, hogy ez csak nagyon kevés esetben történik ténylegesen így. Később a 20 profi évet a jégpályán maga mögött letudó Lasse Kukkonen tartott előadást a csapaton belüli vezetésről személyes élmények alapján, utóbbi miatt könnyebb is volt azonosulni a hallottakkal. A harmadik előadást Nicklas Hede tartotta, aki EHC Red Bull München játékosfejlesztői igazgatója. Arról mesélt, hogy a pozíció milyen kihívásokat tartalmaz, illetve strukturálisan hogyan épül fel a müncheni akadémia. Az ő prezentációjából leginkább az maradt meg, hogy a kultúrabéli változás kialakításának mi az 5 kulcspontja – egy olyan cél, melyet a fehérvári akadémián is kitűztünk magunknak.”

Akadémiánk edzői ezeken felül előadást hallhattak még az agyrázkódás területéről, egy mérkőzést elemző programról, de Ken Martell bemutatta az USA Hockey játékosfejlesztési program nüanszait, működési folyamatát és kihívásait, leginkább az edzők fejlesztésének szemszögéből. Az NHL-es szupersztár, Rasmus Dahlin édesapja, Martin Dahlin beszélt a svéd U17-es, illetve a Frölunda U20 játékosainak fejlesztési tervéről. Az esemény utolsó előadói leginkább egy csapat szervezeti felépítéséről, franchise értékrendjéről beszéltek.

A programban még szerepelt 2 világbajnoki mérkőzés is, első nap a Svédország Norvégiával csapott össze, míg a második nap az USA – Csehország találkozót láthatták edzőink. Ezen felül Kolbenheyer Zsuzsanna révén ahhoz a lehetőséghez jutottak, hogy a Nagy Britannia – Ausztria mérkőzést is a helyszínen tekinthették meg.

„Összességében kijelenthető, hogy nem hangzott el a tökéletes recept Tamperében, hiszen minden egyesület, klub, csapat vagy franchise más-más felépítéssel, lehetőségekkel, körülményekkel, illetve vezetőkkel és beosztottakkal, más-más értékrendekkel, elképzelésekkel rendelkezik. Ebből kifolyólag a ctrl+c – ctrl+v metódus nem is működhet, viszont rengeteg érdekes meglátással gazdagodhattunk. Elsősorban azt emelném ki, hogy az összes szakvezető rendelkezik egy nagyon erősen megalapozott hitvallással és értékrenddel. Mindannyian kiemelték, hogy csak olyan emberekkel veszik körül magukat, akikben teljesen megbíznak. Ezen felül mindannyian beszéltek arról, mennyire fontos, hogy bármilyen problémát egyből orvosoljunk, ne hagyjuk, ne várjuk meg, míg a szőnyeg alá söpört majom gorillaként másszon ki."