Ilyen volt a 2024/25-ös szezon szakmai vezetői szemmel

  • 2025.05.06. 12:42
  • Fehérvárav19

A 2024/25-ös szezon lezárultával Barabás Miklós, az Ifj. Ocskay Gábor Jégkorong Akadémia szakmai vezetője értékelte a pre-akadémiai idényt. Cikkünkben bemutatjuk a csapatok idei teljesítményét, illetve megtudhatjuk, mi vár rájuk a következő időszakban.

Hogy telt a felkészülés a 2024/25-ös szezonra?

Augusztus elején minden csapat számára kezdetét vette az új szezon. Az U8-as korosztályban az edzések még lazább, kötetlenebb formában zajlottak, ami az U10-esekre is igaz volt. Ebben az időszakban az edzésmunkát tudatosan a gyermekek nyári elfoglaltságaihoz igazítottuk, hogy legyen lehetőségük időt tölteni a családdal, találkozni a nagyszülőkkel, és egy kis szünetet tartani a jégkorong világától. Ezt kiemelten fontosnak tartjuk, hiszen ebben a korosztályban az elsődleges cél az, hogy a gyerekek élményekkel gazdagodjanak. A nagyobb korosztályoknál már célozottabban folytattuk a nyári alapozást, immár a jégen is. Az nyár végén U12-es és U14-es csapataink az Újpest együttesével játszottak edzőmérkőzéseket, majd az U14-esek egy Pozsonyi tornán is részt vettek. Az edzések látogatottságra nem lehetett panasz, ami remekül tükrözte a gyerekek lelkesedését.

Milyen volt a szezonkezdet?

Szeptemberben elindultak a bajnokságok az U8-as, U10-es, U12-es és U14-es korosztályok számára. A tornarendszerben először a kék mérkőzések zajlottak le, majd a hónap második felében a sárga és piros csapatok is bekapcsolódtak a küzdelmekbe. Külön öröm volt számunkra, hogy a kisebb korosztályok játékosai immár nemcsak az edzéseken, hanem a mérkőzéseken is bizonyíthatták tudásukat. Az U12-es, az U14-es és az U16-os korosztályok számára eközben edzőmérkőzéseket is szerveztünk, hogy még jobban fel lehessen készülni a bajnokságra. Minden korosztály, különösen a nagyobbak, kiemelkedő teljesítményt nyújtottak az idény első szakaszában. Az iskolaév kezdetével és az ősz beköszöntével tudatosan csökkentettük az edzések intenzitását. Az edzésmennyiséget visszafogtuk, de továbbra is kiemelt figyelmet fordítottunk a minőségre, hogy a gyerekek alkalmazkodni tudjanak a szürke, esős időszakhoz, és november végére, decemberre újra csúcsformába kerüljenek. Októberben azonban az U12-esek, majd egy hónappal később az U14-esek mutathatták meg magukat egy erdélyi tornán. Fontos megemlíteni, hogy ezek a túrák nem csak a mérkőzések szempontjából hasznosak, hanem egy jó csapatépítőnek is mondható, ugyanis 4-5 napig együtt van a csapat és közelebb tudnak egymáshoz kerülni a gyerekek.

Milyen volt a téli időszak tornák, illetve mérkőzések tekintetében?

Decemberben az U8-as és U10-es korosztályok részt vettek a Santa Claus Kupán, egy népszerű tornán, amely sok örömet szerzett a gyerekeknek. Az U12-es és U14-es korosztály decemberben egy rövidebb bajnoki szünetet kapott, amely a családi együttlétre, az ünnepi készülődésre és a rokonlátogatásra adott lehetőséget. Január elején pedig újra belekezdtünk a három és fél hónapos „mókuskerekünkbe. Az U8-as korosztály a szezon során közel 40-45 tornán vett részt, míg az U10-esek torna száma meghaladta a 60-at, beleértve nemzetközi és hazai eseményeket is. Az U12-es korosztály szintén aktívan szerepelt a tornákon, ahol csapataink kimagasló eredményeket értek el. A bajnokság folytadódott, mindenki kapott lehetőséget mérkőzéseken, akik a legkevesebbet szerepeltek, még ők is legalább 8-10 alkalommal bizonyíthattak meccsszituációban.

Mennyire volt eredményes az idei szezon?

A tehetségesebb és ügyesebb játékosok számára az idény különösen eredményes volt, hiszen rendszeresen pályára léptek, és mérkőzésszámuk jócskán meghaladta a 40-et. Fontosnak tartjuk, hogy a versenyeztetést mindig a gyerekek egyéni fejlődési szintjéhez igazítsuk, biztosítva, hogy mindenki a számára kijelölt és megfelelő mérkőzésszámmal zárhassa az idényt. Az U14-es korosztály eredményesség tekintetében talán nem érte el az elvárt helyezést, ám ez eltörpül amellett, hogy a gyerekek jelentős fejlődést mutattak például az öltözői viselkedésükben és a szociális kapcsolataik kialakításában. A gyermekhoki világában az ilyen előrelépések gyakran fontosabbak, mint maga az eredmény. Az U12-es korosztály 56 fővel vágott neki a szezonnak. A Magyar Kupában csapataink – a sárga, a piros és a kék – remek eredményeket értek el. A piros csapat például december végén megnyerte a csoportját. Szakmai döntés született arról, hogy végül nem léptek magasabb szintre, hanem továbbra is azon a szinten versenyeztettük őket, amely legjobban illeszkedik a fejlődési lehetőségeikhez. Az eredményesség helyett itt is a gyerekek fejlődése és élményszerzése állt a középpontban. A sárga csapat az élmezőnyben végzett, míg a kék csapat harmadik helyezést ért el a Magyar Kupában. Ezek az eredmények jól bizonyítják, hogy az Akadémia nemcsak a gyermekek nevelésében és fejlesztésében kiemelkedő, hanem a versenyeredmények terén is képes kimagasló teljesítményt nyújtani. Szakmai vezetőként úgy ítélem meg, hogy az egész szezon sikeresnek mondható az U8, U10, U12, U14, illetve az U16B korosztályok esetében is.

Az idény lezárása után, hogyan alakul a korosztályváltás?

A bajnokságok lezárását követően április elején lezajlott a korosztályváltás, amely során új korcsoportokat alakítottunk ki. Ebben a folyamatban régi és új edzők, valamint fiatal szakemberek egyaránt részt vettek.  Az U8 és U10-es korosztályok esetében a váltást követően az idény zárásaként játékosabb, kötetlenebb edzéseket tartottunk, amelyek célja a jégkorong szeretetének erősítése és a jég kihasználása volt, nem pedig a tornákra való konkrét felkészülés. Az U12, U14 és U16-os korosztályok esetében azonban a képességfejlesztés nem állhatott meg. Az edzések körülbelül 60%-a játékra, 40%-a pedig egyéni készségfejlesztésre irányult, folytatva a töretlen fejlődési metódust ebben az időszakban. Az április végéig tartó időszakot követően egy 9 napos pihenőt biztosítottunk a gyerekek számára. Május 5-én aztán minden korosztály megkezdi a nyári, száraz edzésekből álló felkészülési időszakot, amely június 13-ig tart. Ezt követően egy 6 hetes kikapcsolódás veszi kezdetét, amely során a gyerekek újra a családjukkal tölthetnek minőségi időt. Ez az együtt töltött idő rendkívül fontos, hiszen hozzájárul a gyerekek kiegyensúlyozott fejlődéséhez, amely nemcsak a sportban, hanem az élet minden területén meghatározó lehet.

Milyen az együttműködés a FEHA19-cel, azaz a Nemzeti Akadémiával?

Kiváló együttműködés jellemzi a két szervezetet. Fontosnak tartjuk, hogy azok a játékosok, akik esetleg nem jutnak be az U16-os A-keretbe, lehetőséget kapjanak a B-csapatban. Ez biztosítja számukra, hogy tovább fejlődjenek. Az edzők prioritása a folyamatos mozgás biztosítása a különböző szintek között. Nem zárunk le ajtókat: bárki, aki kiemelkedő fejlődést mutat, lehetőséget kaphat. Az U16 B csapatból is sokan kerültek már be a Nemzeti Akadémiára, és külön öröm számunkra, hogy az U14-es csapat játékosai közül többen is már a FEHA19 csapatával edzhetnek.

Mik az edzők által felállított terv a jövőre nézve?

Cél, hogy a nyári időszakot mindenki maximális erőbedobással használja ki, hiszen ez a belépő a magasabb korosztályba. Ez igaz a kisebbekre is: az előző évben például olyan U8-as játékosunk is volt, aki az U10-ben jutott szerephez. Az akadémián belüli mozgás is dinamikus. Az U10-esek közül azok, akik kiemelkedő hozzáállásukkal és szorgalmukkal tűntek ki, már az U12-es szint különböző csoportjaiban – a piros, sárga, vagy akár a kék szintben – bizonyíthattak. Néhányan közülük még a kölyökcsapatban is rendszeres játéklehetőséget kaptak. Célunk, hogy a legtehetségesebb játékosainknak olyan környezetet teremtsünk, amelyben fejlődésük töretlen marad. A jégkorong tehetségek fejlődése az edzőkkel közösen kidolgozott szakmai terv és a folyamatos kommunikáció alapjaira épül. Hiszünk abban, hogy az elhivatott munka és a szisztematikusan felállított terv lehetőséget ad arra, hogy nagy számban neveljünk olyan játékosokat, akik később a Nemzeti Akadémiában vagy más államilag elismert csapatban játszhassanak.  Fontos szerepet kapnak azok a fiatalok, akik fehérvári kötődéssel kezdik meg jégkorongos pályafutásukat. A célunk nem csupán az, hogy minél többen jussanak el az Akadémiára, hanem az is, hogy magasszintű külföldi bajnokságokban folytassák játékosaink pályafutásukat, ehhez pedig mi igyekszünk minden segítséget megadni. Az edzők kiemelt lehetőségekkel jutalmazzák őket hozzáállásuk és fejlettségi szintjük alapján, például közös edzésekkel idősebb korosztályokkal vagy szereplési lehetőséggel magasabb kategóriákban. Összességében a végcélunk, hogy minden játékos számára olyan környezetet teremtsünk, amelyben tehetségük kibontakozása töretlen marad, és bármilyen kihívással szembe tudjanak nézni, legyen szó helyi vagy nemzetközi szintről.